O nas

JURAJSKA PRZYSTAŃ – to kameralny, nowoczesny obiekt usytuowany na terenie Jury Krakowsko - Częstochowskiej w miejscowości Jastrząb tuż nad Zalewem Porajskim oferujący zakwaterowanie w nowoczesnych domkach i komfortowych pokojach, aktywny wypoczynek i możliwość korzystania z dobrodziejstw natury. Miejsce to jest spełnieniem marzeń mieszkańców wielkich aglomeracji przemysłowych spragnionych ciszy, spokoju i aktywności fizycznej na świeżym powietrzu.
Do dyspozycji Gości przygotowano strefę relaksu (balie kąpielowe, basen, a niedługo również sauna). Dla aktywnych istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu wodnego, w okolicy znajdują się trasy rowerowe, spacerowe i szlaki turystyczne.
Najbardziej znany Szlak Orlich Gniazd usłany jest licznymi zamkami, warowniami i jaskiniami.
JURAJSKA PRZYSTAŃ to jedno z bardziej urokliwych miejsc na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej.
To idealne miejsce na aktywny wypoczynek nad wodą dla całej rodziny.

HISTORIA
Ośrodek Sportów Wodnych i Rekreacji w miejscowości Jastrząb koło Poraja powstał nad północno - zachodnim krańcem sztucznego jeziora zaporowego zwanego potocznie zbiornikiem lub zalewem Poraj. Plany utworzenia przystani żeglarskiej nad nowo powstającym akwenem, zrodziły się na długo zanim wielka tafla wody zalśniła nieopodal Poraja. Środowisko żeglarskie skupione wokół Klubu Wodnego ENIF planowało dynamiczny rozwój na właśnie tworzącym się akwenie. Już w trakcie napełniania zbiornika wodą– wiosną 1979 roku – grupa zapaleńców z ENIFA przywiozła kilka łodzi, które po zwodowaniu odbyły pierwszy rejs po wodach „Poraja”. Chociaż pogoda nie była w tym dniu łaskawa – padał śnieg, dla uczestników tego historycznego rejsu wrażenia były niezapomniane. Wtedy też skrystalizowała się koncepcja, aby na bazie siedziby głównego wykonawcy porajskiej zapory – przedsiębiorstwa Hydrobudowa II, wybudować żeglarski ośrodek z prawdziwego zdarzenia. W celu realizacji zaplanowanego przedsięwzięcia zdemontowano niepotrzebną już betoniarnię, zaadaptowano budynki socjalne, usypano wchodzący głęboko w wodę pirs, wykonano oświetlenie, ogrodzenie, betonowe nabrzeża i przystań. Zwieńczeniem prac było ustawienie wykonanego w Wydziale Energetycznym Huty masztu, który był wtedy i prawdopodobnie jest do dnia dzisiejszego najwyższym masztem na śródlądziu. Uroczyste podniesienie bandery i otwarcie ośrodka odbyło się 22 lipca 1980 roku. Jeszcze na etapie budowy ośrodek został przekształcony z planowanej wcześniej siedziby Klubu Wodnego ENIF w Ośrodek Sportów Wodnych i Rekreacji. Przez wiele lat popularny OSWiR był bazą szkoleniową dla żeglarstwa i jachtingu motorowodnego, miejscem wypoczynku dzieci, młodzieży i dorosłych, odbyło się tu i nadal odbywa wiele imprez rekreacyjnych, sportowych, regat, włącznie z eliminacjami Mistrzostw Polski w klasach żeglarskich i motorowodnych.
Na zalewie porajskim gościli tak znani w środowisku żeglarskim ludzie, jak Waldemar Marszałek, czy kpt. Krzysztof Baranowski.

Jurajska Przystań, nad zbiornikiem Poraj, Jura Krakowsko-Częstochowska
Aktywny wypoczynek nad wodą, balie Jurajskiej Przystani nad zalewem Poraj
Jurajska Przystań, nad zbiornikiem Poraj, Szlak Orlich Gniazd
Jurajska Przystań, nad zalewem porajskim, wypoczynek na jurze
05DJI0437
06DJI0434
07DJI0443
08DJI0455

Po  modernizacji dokonanej przez Regionalny Fundusz Gospodarczy S.A. obiekt zmienił, po kilkudziesięciu latach swoje oblicze, by w sezonie 2018 zaoferować wszystkim miłośnikom aktywnego wypoczynku nad wodą i na wodzie nową jakość. Pod zmienioną nazwą, w nowej formie, JURAJSKA PRZYSTAŃ zaprasza Gości na Jurę Krakowsko-Częstochowską. Zapraszamy również do naszego drugiego ośrodka Leśna Radość, który znajduje się w bliskim sąsiedztwie, również miejscowości Jastrząb koło Poraja.

Właścicielem obiektów jest REGIONALNY FUNDUSZ GOSPODARCZY S.A. z siedzibą w Częstochowie,
Spółka ze 100 % udziałem Skarbu Państwa

Regionalny Fundusz Gospodarczy

pdf

Regulamin Ośrodka Wypoczynkowego Jurajska Przystań

Rozmiar: 182.65 kb
Data dodania: 27-02-2024