Atrakcje Okolicy

Charakterystyczne białe ostańce, tajemnicze jaskinie i groty, malownicze zamki i warownie, niezliczona liczba szlaków turystycznych oraz niewątpliwe piękno krajobrazu stanowią, iż Jura Krakowsko-Częstochowska to region pełen atrakcji, który warto odwiedzić.
Jurajska Przystań to idealna baza do jurajskich wycieczek, by po trudach przemierzania szlaków turystycznych, odpocząć nad wodą w pięknych okolicznościach przyrody. To co najczęściej sprowadza turystów w to miejsce to Zalew Porajski – sztuczny zbiornik wodny utworzony na rzece Warcie, z wieloma ośrodkami rekreacyjnymi. Poraj położony jest na północnym krańcu malowniczo rozlewającego się zalewu. To idealne miejsce na weekendowy wypoczynek, dla wędkarzy, miłośników sportów wodnych oraz leniuchowania na plaży, bowiem piaszczystych plaż i licznych atrakcji tu nie brakuje. Latem tłumnie zjeżdżają tutaj mieszkańcy nie tylko Częstochowy, ale też Śląska. Niedaleko z Poraja do miejscowości Żarki, która kryje wiele ciekawych zabytków. Przez Poraj przebiega szlak turystyczny prowadzący przez tzw. pętlę Zalew - wokół Jeziora Porajskiego o długości 15 km (szlak B - pętla leśna: Poraj Choroń - Dębowiec - Zaborze - Przybynów - Masłońskie). Odwiedzając Jurę Krakowsko- Częstochowską pełną atrakcji i malowniczych krasowych plenerów warto zobaczyć średniowieczne zamki: zamek w Olsztynie, Ogrodzieńcu, Zamek w Bobolicach… no i oczywiście odwiedzić Jurajską Przystań nad zalewem porajskim.

10jurakrakowsko-czestochowska
1zamekolsztyn1
2zamekjura
3zamekolsztyn2
4zamekolsztyn3
5jurakrakowsko-czestochowska
6jurazlotypotok
7jurazlotypotok
8zlotypotok
9zalewzlotypotok

W bliskiej okolicy, po drugiej stronie Zalewu Poraj, w leśnym sosnowym zaciszu, znajduje się nasz drugi ośrodek Leśna Radość, który kryje wiele atrakcji, między innymi: odkryty basen kąpielowy z brodzikiem i miejscem do plażowania, boiska do siatkówki i koszykówki, kort tenisowy, kręgle, sauny, siłownię. Na terenie znajduje się wypożyczalnia rowerów.